Each year we elect leadership to help further the mission of our church. Here you will find leaders in specific areas of the church. See an area where you would like to serve? Contact Pastor Lora.

 

2017 LEADERSHIP

GRACE UNITED METHODIST CHURCH

 

Church Council

Chair: Marvis Gaddie

Lay Leader: Linda Hahn

Lay Delegate to Annual Conference: Joy Lenz

Trustees: (elects own)

SPRC: Lonnie Boyd

Finance: representative to be determined

Missions: Allison Hughes

Worship: Heidi Reed

Church & Society: Charlie Hunter

College Care: Deb Helmer

Membership Care: Shirley Booe

 

Lay Leadership (Nominating) Committee:

Pastor

Linda Hahn, Lay Leader

Class of 2017                 Class of 2018                 Class of 2019

Mckenzie Wheeler          Jan McClung                 Charlie Hunter

Ron Poltera                    Heidi Reed                     Betty Daniel

Juanita Dubowsky          ­­Karen Blake

                                                                                                           

Trustees (elects own chair)

Class of 2017                 Class of 2018                 Class of 2019

Lynne Hunter                 Grace Nichols                Allen Grunder

Bruce Blake                   Jim Stevens                   Mandy McDade

Perry Voss                    Ryan Wheeler                Deryl Rising

 

Staff Parish Relations Committee

Class of 2017                 Class of 2018                 Class of 2019

Kim Groom                   Lonnie Boyd, chair         Charles McKinzie

Joy Lenz                         Amber Good                  Darwin Newton

Pat England                   Craig Johnson                Gail Ranger

 

                          

 

Finance Committee

Joyce Polen – Treasurer

Julia Lambert – Secretary

Bruce Blake – Trustees Rep

Linda Hahn – Lay Leader

 

Class of 2017                 Class of 2018                          Class of 2019

Phil Chenoweth              Ron Poltera                             Ann Robison

Bev Grunder, chair         Dana Womack                        Cory Helmer

 

 

 

Missions (4):

Class of 2017                 Class of 2018                 Class of 2019

David Hughes                Britt Bradley          Don Brewer

Erica Lann-Teubner        Allison Hughes, Chair      Margaret Anderson

                                   

Endowment (ELECTS OWN CHAIR):

Trustees Rep: _______________

Finance Rep: Julia Lambert

 

Class of 2017                 Class of 2018                 Class of 2019

Kay Newton                  Marie Levelle                 Bruce Schwyhart

John Paulin                    Bruce Ranger                 Linda Newby       

 

NON-CLASS TEAMS

 

Welcoming & Discipleship: Kathy Baker & Ken Hathaway; Daniel Reffner, Shirley Booe, Kathleen Mason, Dale Irwin, Kay Newton, Trish Andrews

 

Worship Committee: Heidi Reed, Chair, Lynne Hunter, Jan Hathaway, Roger Moon, McKenzie Wheeler, Music Director, Lora Andrews, Pastor.

 

Children’s Team: Trish Andrews, Chair; Kacie Groom-Lockyear, April Grunder, Jamie Hibbs, Erica Lann-Teubner, Hannah Peroo, Heidi Reed,

 

Church and Society: Charlie Hunter, Chair, Don Anderson, Kathy Baker, Joe Perrigo, Gail Ranger, Barbara Robison, John ReQua

 

College Care: Deb Helmer, Chair, Ralph Decker, Jr., Jim Helmer, Amber Good, Vijay Sherring, Ben Hanne, Daniel Reffner, Deanne Fort

 

Funeral Dinner Partners: Charlotte Brewer, Sparla Dick, Gretchen Gropper, Jan Hathaway, Lu Helzer, Deb Helmer

 

Green Team: Stacy England Ann Fell, Charlie Hunter, Barbara Robison, Allyson Moon,

 

Kitchen Care: Charlotte Brewer and Judy Rising, Chair, Shirley Booe, Ken Hathaway, Joyce Teubner, Juanita Dubowsky, Bev Cheney

 

Membership Care: Shirley Booe, Chair, Joyce Polen, Carolyn Reynolds, Elizabeth Sherring, Jan Ellis, Nannette Emerson, Pat Gray, Nancy Bair, Cindy Stevens, Barbara Hunt, Gage Hunt, Breanna Hunt

 

Boy Scout Liaison – Steve Bloomcamp

Nursery Coordinator – Kacie Lockyear